برش لیزری کاغذ

کد خبر : #943
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر, ۱۳۹۶
تعداد بازدید کننده : 262
ارسال به دوستان

برش لیزری کاغذ

روند برش لیزری کاغذ

لیزرها از زمانی که به عنوان ابزاری برای برش کاغذ معرفی شدند , حدود ۲۵ سال پیش , بسیار تغییر پیدا کرده اند . پیشرفت در فناوری لیزر و دست یابی به کاغذ هزینه های تجهیزات مربوطه را پایین آورده و سرعت و ظرفیت آنان را افزایش داده است . و اکنون چیزی که بیشتر به طور کلی در مورد کاریرد و مزایای این فرایند شناخته شده است به سرعت تبدیل به ابزاری جهت بسیاری از عملیات های برش که مستلزم دقت بسیار است گشته است . برش لیزری فرایندی است که اگر آن بنا به دلایل مختلف الزامات آن از طرفیت برش تیغه تجاوز کند , ضروری میگردد . تا همین اواخر شرکت هایی که اکثر کارهای لیزری را تولید میکردند خارج از قلمرو دستگاه های چاپ و پایان دهنده ی کار آنان بودند . در درجه ی اول آن به دلیل زیر ساخت مورد نیاز برای پشتیبانی از سیستم های لیزرهایی با قدرت بالا بود . اما همانطور که تاریخ نشان داده است , روند فناوری خواهان این است که پایاپای زمان بیشتر در دسترس قرار گیرد . در حال حاظر تجهیزاتی در دسترس است که نیاززیادی به کار شناسایی تخصصی مهندسی برای نگه داری نداشته و میتواند به راحتی در یک محیط چاپ معمولی نصب شود. اگر این روند ادامه پیدا کرده و هزینه های تجهیزات کاهش پیدا کند, لیزر به زودی در لیست خدمات داخلی بسیاری از فروشگاه های ورشکستی قرار میگیرد.برش لیزر به هنگام استفاده ی مناسب میتواند با موفقیت با دیگر فرایند های اتمامی که نتایج جذابی در پیش دارند ترکیب شود . در حال حاظر درست است که اگر یک پروژه به گونه ای متداول از بین برود, و این روش معمولا ارزان ترین راه می باشد .

images (2)

 فرایند برش لیزری

در ساده ترین حالت برش لیزری ازیک پرتو متمرکز نوری برای اسکن بر رو یا درون مواد استفاده میکند . هیچ ابزار برش فیزیکی با سهام ارتباط برقرار نمیکند . بنابراین سطح جزئیات ممکن در طراحی لیزری برش عمدتا توسط دوام لازمه برای قطعه ی تشکیل شده محدود می شود . طراحی از طریق حرکت صفحه برگه تحت یک پرتو ثابت ,حرکت پرتو بر روی یک ورقه ی ثابت یا با یک سیستم ترکیبی از هر دو اقدام ایجاد میشود
این اولین روش توصیف شده ی برش XY نامیده میشود و به طور معمول ورق هدف بر روی جدول خلاء نگه داری میشود که به صورت عمود بر اساس منبع لیزری عمود بر و ثابت قرار می گیرد .
در بعضی از تجهیزات چندین منبع لیزری ثابت وجود دارد به طوری که چندین قطعه ی یکسان به طور هم زمان قطع می شوند . از این سبک برش اغلب برای برش چوب ,پلاستیک و دیگر مواد ضخیم استفاده میشود . میز هدف متحرک میتواند بسیار بزرگ باشد_در بعضی از سیستم ها ده فوت یا بیشتر اندازه گیری می شود _در برخی از برنامه های کاربردی ,لیزر میتواند به منظور تولید نسخه های متعدد از یک برش پرتو مورد استفاده قرارگیرد . با این حال به تناسب ضخامت پشته ,کیفیت برش اغلب میتواند کاهش یابد .

در سبک دوم برش پرتو لیزر را بر روی یک ورق هدف ثابت قرار میدهد . این را میتوان به دو شکل انجام داد : پرتو میتواند از طریق دو آینه ۴۵ درجه ای که به موازات برگه هدف به نحوی شبیه به جدول هدف برش XY حرکت میکند ,منعکس شود . این آینه منعکس کننده ی یک پرتو افقی رو به پایین عمود بر ورق است . ماشین برش سبک را میتوان با طیف گسترده ای از قدرت لیزر و منطقه بالقوه اسکن طراحی کرد که جایزه ی ارائه ی پرتو بتن به طور مستمر عمودی را داراست . این سیستم ها اغلب سریعتر از سیستم های XYهستند . زیرا آینه ها میتوانند نسبت به یک جدول خلاء بزرگ سریع تر حرکت کنند . سرعت تنها در ضخامت مواد محدود است و سرعت آینه ها را میتوان در منطقه ی مورد نظر منتقل کرد . اغلب برش های فرعی بیش از برش های XY برای مواد نازکی چون کاغذ و میلار ترجیح داده میشود . این نیز روش برش استفاده شده توسط برخی از سیستم های کوچکتر قابل حمل و یا رایانه های لیزری است . از آنجا که این ماشین های کوچک در سطوح نسبتا کم قدرت عمل میکنند . پرتو را میتوان به سرعت و به طور مدولاسیون تغییر داد و یک اثر پالس مشابه ای به دستگاه میدهد که میتواند نتایج قابل توجه ای را ارائه دهد . این ها معمولا سیستم های دستی هستند و اگرچه کیفیت آن میتواند برای برش نمونه های اولیه یا مقادیر محدود باشد , اما برای مقاصد تولید نسبتا کند است .
یکی دیگر از این روش ها گالوو نامیده میشود و دارای دو آینه ی XY است که توسط دستگاه های کوچک به نام Galvanometers هدایت میشوند که در یک موقعیت و در یک صفحه ثابت قرار میگیرند و با تغییر زاویه آن , پرتو را هدایت میکنند . از آنجایی که پرتو ها در یک محل قرار میگیرند بیش از برگ مورد نظر ,زاویه ی پرتو به طور فزاینده ای متورم میشود , زیرا قطر منطقه ی برش بزرگتر میشود . متاسفانه تغییر زاویه در تیغه ی برش نمیگذارد که ضخامت مواد به طور موفقیت آمیز برش بخورد و نیز اندازه ی کلی منطقه ی اسکن را تغییر میدهد . سیستم گاوو به هنگام برش هنری بسیار سریع عمل میکند اما باید در پایان هر برش پرتو را خاموش کرده و دوباره پس از حرکت به انتهای هدف بعدی حرکت کند . بنابراین پیچیدگی هنر برش , طول کل برش , تعداد سوراخ های برش و سرعت تولید را تعیین میکند . این سیستم هایی که قبلا به شرح آنان پرداختیم دارای جهت رانده شده هستند که براساس برش یک مسیر باریک اند که به طور معمول از ۰۰۴درجه تا ۰۰۶ درجه در عرض می باشد که توسط قطر پرتو لیزر مشخص میشود . در بسیاری از موارد آن ها توانایی پایین آوردن قدرت لیزر و سرعت بخشیدن به اسکن را دارند تا تنها به برش مورد نظرشان از کار برسند . این زمینه ی برچسب میتواند هم چون برش معمولی عمل کند یا اثرات زیبایی بر روی کاغذ های چاپ شده و یا برچسب های دوتایی ایجاد کند . در این زمان دستگاه برش لیزر تمامی برچسب ها را به طور قطعه قطعه از برچسب زیرینشان جدا کرده و آن ها به طور کامل از صفحه ی زیریشان جدا می شوند و تمامی این برچسب ها در پایان توسط یک دستگاه خلاء برداشته میشود .

 قدرتمند ترین لیزر در صنعت برش کاغذ

در حال حاضر برش لیزر با قدرتمند ترین لیزر در صنعت ,یک سیستم هیربدی منحصر به فرد است که سهام هدف را از طریق دستگاه در جهت Y حرکت میدهد , همانند یک انحراف معمولی بر روی الگوی هم پوشانی در جهت X قراربه طور مداوم قرار میگیرد . تصویر برش از طریق قطع مسیر لیزر به همراه یک الگوی مسی برگردان تشکیل میشود . این تولید با استفاده از یک فرایند شبیه به آنچه که برای استفاده از یک فرایند شبیه به آنچه که برای استفاده از یک فرایند شبیه به آنچه که برای برای استفاده صفحات مدار الکتریکی استفاده میشود , تولید میشود .این سبک برش میتواند به ۳۰۰۰ ورق در هر ساعت برسد و بدون هیچ ضایعاتی از خلاء دور نگه داشته شود . به همین دلیل است که اسکن سریع تر به طور کامل منطقه ای را که باید برداشته شود را پوشش میدهد و آنرا تبخیر میکند . با استفاده از این سیستم , منطقه ی اسکن لیزر , نه پیچیدگی طراحی , سرعت و هزینه هر دو را تعیین میکند , از آنجا که سیستم تغذیه ورق با استفاده از روش های دستیابی به کاغذ معمولی ,به طور طبیعی با سایر فرایند های آفلاین مانند فویل و مثبت سازگاراست . این سیستم های ترکیبی از لیزر های ۴۰۰۰ وات استفاده میکنند . برای آنکه آنرا لحاظ کنیم , یک سیستم معمولی Gantry,XY یا Galvoمیتواند از لیزر های ۲۰۰ تا ۴۰۰ وات استفاده کند . اگر مایع آینه خنک باشد که ۲۰۰ وات لحاظ می گردد و برای برش روی میز بیشتر از ۱۰۰ وات لحاظ نمیگردد . تواتایی هیبرید در استفاده ی دقیق از این سطح قدرت است که سرعت تولید آنرا بالا میبرد . البته انواع دیگرتجهیزات از جمله برخی برش های پیوسته که از Galvo استفاده میکنند و حتی یک سیستم ترکیبی است که از یک قالب به صورت مرحله ای و مکرر استفاده میکند اما ماشین های گالوو / الگوهای هیبریدی و XY در حال حاضر از سیستم های عمده برای کاغذ برش لیزری استفاده میشود .

انتخاب کاغذ برای برش لیزری

انتخاب یک سهام کاغذ برای یک پروژه ی برش لیزری بسیار مهم است زیرا اکثر سهام برای کیفیت هایی غیر از سازگاری با لیزر تولید میشود . اکثر آنها برای توانایی برجسته سازی و برش استفاده میشوند و به خوبی پاک میشوند . علاوه بر دست زدن به الزامات خاص هر نوع چاپ مورد استفاده قرار میگیرد .با توجه به ماهیت لیزر برش ممکن است تغییر رنگ بلافاصله در کنار مسیر پرتو در طرف هدف قرار گیرد . این اثر را میتواند با چاپ یک رنگ خنثی در سمت هدف و یا با استفاده از تغییر رنگ به عنوان بخشی از طراحی دیده نشود , همانند نگاه عتیقه ای به الگوی توری . با این حال بهترین راه حل برای این مسئله بالقوه انتخاب سهام است که در مرحله ی طراحی اولیه تمیز میشود . در اغلب موارد تغییر رنگ در سهام دارای نسبت بالایی از مواد بازیافتی مییاشد که حدود آن به بیش از ۴۰ درصد میرسد . این تغییر رنگ میتواند به تدریج با گذر زمان قابل توجه باشد . کاغذ های بایگانی و کاغذ پنبه صد درصدی معمولا بدون تغییر رنگ هستند و در طول سالها باقی خواهند ماند . تغییر رنگ نیز تحت تاثیر ضخامت سهام می باشد . یک محصول ضخیم اثر بیشتری را نشان میدهد زیرا مواد بیشتر تبخیر شده اند . تست برش سهام بهترین راه برای جلوگیری از شگفتی های کیفیت بعد است . آن به طور معمول باید یک سرویس رایگان باشد و توسط برش لیزر قادر به توصیف سهامی است که در گذشته نتایج خوبی داشته است .

آینده ی لیزر برش کاغذ

برش لیزری به عنوان یک رسانه ی گرافیک هنوز در دوران اولیه ی خود قرار دارد . اگر چه بیش از ۲۰ سال از بسیاری از شرکت های کارت تبریک استفاده شده است اما استفاده ی گسترده ی آن در بازار های دیگر چون لوازم جانبی , لوازم التحریر, تبلیغات درج و ارسال نامه های مستقیم انجام میشود . این دیگر یک رسانه ی نوآورانه با قیمتی مناسب برای مقادیر محدود و برنامه های کاربردی با قیمت بالا نیست .
در طول دو سال گذشته یکی از سریع ترین راه های استفاده های برش لیزر در بسته بندی بوده است . کیفیت منحصر به فرد سطوح برش لیزر این است که به بسته بندی مواد عذایی و لوازم آرایشی ظرافت می بخشد که به هیچ وجه قابل دستیابی نیست . این نوع برش ها میتواند کیفیت بصری ظریف داشته باشد و توجهی به محصولات ارائه شده و مشتریان کند . کیفیت لمسی کاغذ برش همچنین سطح اضافی مورد پسندی را ایجاد میکند . در حوزه ی رقابتی بسته بندی برش لیزری تولید کنندگان را ابزار جدیدی برای تمایز محصولات خود میداند . افزایش سطح تقاضا , هزینه های پایین تجهیزات و قابلیت های بیشتر نشان میدهد که برای بسیاری از فروشگاه های تکمیل شده در آینده لیزر موجود است .

 برش لیزری کاغذ

 

“ برش لیزری کاغذ”