تاریخچه لیزر (بخش اول)

کد خبر : #943
تاریخ انتشار : ۲۶ شهریور, ۱۳۹۶
تعداد بازدید کننده : 176
ارسال به دوستان

آشنایی با تاریخچه لیزر

تاریخچه لیزر

به پاس خدمات پنجاه ساله ی لیزر در این قسمت به مرور برخی از دستاوردهای علمی مرتبط با تقویت سازی نور به وسیله ی ارسال امواج برانگیخته می پردازیم . لیزرها بدون وجود نور به شکل امواج رادیومی الکترومغناطیسی امکان پذیر نخواهند بود .در سال ۱۹۱۸ مکس پلنک برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک به دلیل کشف انرژی کوانتومی شد .وی در بخش ترمودینامیک در حال جستجوی پاسخ به این مسئله چرا اواج تابش گیر که طول موج نورها را جذب می کنند تمامی امواج نور درحالی که گرم شده اند را ارسال نمی کند ؟
وی در مهم ترین کارهای خویش که در سال ۱۹۰۰به چاپ رسیده بود به این نتیجه رسیده بود که رابطه ی میان انرژی و امواج فرکانسی که تنها در بخش های مجزایی جذب و یا ارسال می گردد .این بخش ها کوانتوم نامیده می شوند حتی اگر قسمت ها بسیار کوچک باشند .فرضیه ی وی نقطه ی عطفی در تاریخ فیزیک به شمار می آید و سبب برانگیخته شدن فیزیک دانان دیگری همانند آلبرت انیشتین گردید .در سال ۱۹۰۵ انیشتین با چاپ مقاله ای با عنوان تآثیرات فوتوالکتریک عنوان کرد که انرژی نور از همین قسمت ها دریافت می شود .ازآن پس آن قسمت های مجزا فوتون نامیده شدند .

پیشگامان علم لیزر

Untitled-6

فیزیک دانانی همانند جان امیت و جان نیکل از پیشگامان اصلی لیزر و علم و تکنولوژی در لابراتور ملی لیور مور لورانس به شمار می آیند .امیت لیزرهای چندگذره مورد استفاده در کشاورزی را اختراع کرد .
در سال ۱۹۱۷انیشتن فرآیند وجود لیزرها را باطرح فرضیه ای باعنوان ارسال برانگیخته ای امواج حتمی ساخت .با جذب و ارسال همزمان امواج نوری الکنرون ها می توانند امواج خاص با طول موج خاص را دریافت کنند .اما حدود چهل سال طول کشید که دانشمندان راه های تقویت امواج را پیدا کنند و با اثبات فرضیه ی علمی انیشتین ،لیزرها به صورت کاربردی در سراس جهان مورد استفاده است .

  اولین لیزرهای شیشه ای نئودیمیم

تاریخچه لیزر

در ۲۶آپریل سال ۲۰۱۶ چارلز هارد از دانشگاه کلمبیا فکر مایزر(دستگاه تقویت کننده ای که به وسیله ی آن انرژی اتم را زیاد می کنند .)در حالی که روی نیمکت پارک نشسته بود را پروراند .
درسال ۱۹۵۴ وی با همکاری با هربرت زیگر،دانشجوی فارغ التحصیل جیمزجردن اولین مایزر زا در دانشگاه کلمبیا در معرض نمایش قرار داد .مایزر آمونیاک که بر پایه و اساس افکار انیشتین طرح ریزی شده بود اولین نسل امواج الکترومغناطیسی به وسیله ی ارسال کننده های برانگیزشی بود این مایزر امواج کمتر از یک سانتی متر را ارسال می کند در حالی که قدرت بیش از ده نانو وات را تولید می کند .
در سال ۱۹۵۵لیبدو موسسه ی علوم طبیعی در مسکو ،نیکلایو، الکساندر پراخوسعی در طراحی و ساختنوسامگرها را داشتند .آن ها روشی برای تولید ربایش منفی که روش پمپاژ نامیده می شود را ارائه دادند .

تاریخچه لیزر

در سال ۱۹۵۶نیکلاس بلمبرگن ادانشگاه هاروارد مایزرهای جامد گونه ی مایکرویوی را گسترش داد.
در کتابی وی سربنام کلمه ی لیزر را وضع کرد و نکات لازم برای ساخت آن را توصیف کرد .نکته ی جالب درباره ی این کتاب این است که مهر دفتر اسناد رسمی به تاریخ سیزدهم نوامبر سال ۱۹۵۷در قسمت بالای آن است .ثبت مهر و تاریخ سبب شد سایر تکنولوژی های ابداع شده نیز به این کتاب راه پیدا کنند .
در چهاردهم سپتامبر سال ۱۹۵۷تونی قطعه ی بصری از مایزر را در این کتاب ارائه کرد .
در سیزدهم نوامبر سال ۱۹۵۷ دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه کلمبیا نظریاتشان درباره ی ساخت لیزر وارد این کتاب کردند ودر یک مغازه ی شیرینی فروشی در محله ی برونکس به مهر دفتر اسناد رسمی رساندند .این یکی از نمونه های سربنام لیزرها به شمار می آید .گلد بدین منظور به شرکت های خصوصی TRGپیوست .
در سال ۱۹۵۸ تونی در مقام یک مشاور درلابراتواربل ،برادر همسرش و آرتور شوالو محقق لابراتواردر مقاله ای چاپ شده در ارزیابی نامه ها چگونگی عمل لیزرها در مناطق مادون قرمز و طیف نمایی و نحوه ی تکمیل آن را بررسی کردند .هم چنین در لابراتورهای لیبدو،باسوو پروخرو نحوه عمل لیزرها در محیط های طیف نمایی نیز بررسی گردید .

تاریخچه لیزر

در آپریل ۱۹۵۹گلد و TRGشواهدمرتبط به لیزرها را با توجه به نظریات گلد بررسی کردند .
در ۲۲مارچ سال ۱۹۶۰تونی و شوالوتحت نظز لابراتور بل عدد ۲۹۲۹۹۲را برای مایزرهای طیفی برآورد کردند .
تئودورفیزیک دان لابراتور تحقیقاتی در مالیبوی کالیفرنیا اولین لیزر را با استفاده از یک سیلندریاقوت مصنوعی به طول دو سانتی متر و عرض یک سانتی متر در دیامتربا دهانه ی پوششی سیلور به عنوان یک انعکاس گر و تقویت کننده از آن استفاده می گردد .وی از چراغ قوه ی فوتوگرافی به عنوان منبع لیزر استفاده کرد .
در هفتم جولای سال ۱۹۶۰هاگی یک کنفرانس مطبوعاتی برای انتشار موفقیت مایمن برگزار کرد .
در نوامبر سال ۱۹۶۰ پیتر سوروکین و ماریک استیون سان از مرکز تحقیقاتی واتسن لیزر اورانیوم را به عنوان یک ابزارجامد گونه ی چهار مرحله ای شرح دادند .
در دسامبر۱۹۶۰علی جوان،ویلیام بنت و دونالد هریت با گسترش لیزر هلیوم –نئوناولین امواج نوری در فاصله ی ۱٫۱۵ میکرو متر تولید کردند .
در سال ۱۹۶۱لیزرها در تبلیغات تجاری شرکت ایی همچون ابزارتریون،پرکین –المرو و طیف –فیزیک ظاهر گردیدند .

تاریخچه لیزر

در مارچ سال ۱۹۶۱در دومین نشست بین المللی الکترونیک کوانتوم رابرت از لابراتوار تحقیقاتی هاگ بیان گردید طبق آزمایش های عملی صورت گرفته در این لابراتور می توان پیشرفت قابل توجهی در لیزرهای یاقوتی با کنترل و پیش بینی جریان های لیزری ایجاد کرد .طبق پیش بینی های وی می توان یک میله با قدرت بالا ایجاد کرد در صورتی که بازتاب آینه های تحتانی لیزر از زاویه ی اندک به سمت زاویه ی مطلوب لیزری متمایل گردد .
یک فضای بصری با ظرافت که دو آینه در آن تعبیه گردیده است وفوتون های حاصل از یون ها در آن جمع آوری می شود .این یون ها به صورت مدور و به وسیله ی قسمت خارجی لیزر برانگیخته می شوند ودر حین هر چرخش یک فوتون به فضای خالی اضافه می گردد که سبب تقویت نور می گردد .
در اکتبر سال ۱۹۶۱شرکت طیف نمایی آمریکایی عملکرد اولین لیزرهای شیشه ای نئودیمیم را گزارش کرد.

دستگاه های لیزر حکاکی

دستگاه های لیزر برش و حکاکی

دستگاه های برش لیزری
پرینترهای رنگی UV
“ تاریخچه لیزر (بخش اول)”