اخبار

تعمیرات دستگاه لیزر
فعالیت سه شرکت دانش بنیان در عرصه صنعت لیزر
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی گفت: در حال حاضر سه شرکت دانش بنیان فعالیت هایی حرفه‌ای و کاربردی در زمینه لیزر و فتونیک دارند. محمدصادق ذبیحی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی فناوری با اشاره به گسترش فناوری‌های عرصه لیزر و اپتیک افزود: حمایت و کمک به رشد شرکت های دانش بنیان فعال در زمینه لیزر موجبات پیشرفت در زمینه های علمی و صنعت، اقتصاد و علم پزشکی را فراهم میکند. وی ادامه داد: در حال حاضر سه شرکت دانش بنیان هستند که به طور تخصصی فعال در زمینه لیزر هستند و این ستاد به منظور ایجاد انگیزه در سایر شرکت ها برای فعالیت در این حوزه آماده ارائه هرگونه کمک فکری و ایده‌ای به آنها است. دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر، فتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی در خصوص زمینه فعالیت شرکت‌های لیزر پزشکی و صنعتی گفت: شرکت‌های دیگری هم ممکن است در زمینه لیزر در ایران فعالیت کنند اما اکثراً جذب کاربردهای لیزر شده و منابع را دنبال نکرده‌اند. ذبیحی خاطرنشان کرد: کمتر شرکتی در بخش فرآوری مواد وارد شده و شرکت دانش بنیانی که در حوزه فرآوری مواد فعالیت می‌کند می‌تواند در بسیاری زمینه‌ها کمک کند تا لیزر را برای کاربردی معین و مورد نظر هر صنعت با مشخصات، توان و مدل خاص به کار ببریم.
DT_1465910865_8211b80e9289bfff31043abc3c82753f
ساخت نانو موتوری که با تابش نور لیزر حرکت می کند
محققان با استفاده از نانو ذرات طلا موفق به ساخت نانو ماشینی به نام مورچه 'ANT' شدند که با استفاده از تابش لیزر می‌توان نیروی لازم برای به حرکت در آوردن آن را تامین کرد. ساختار بدن موجودات زنده همواره بهترین منبع الهام برای محققین فناوری‌ نانو بوده و تاکنون چشمگیرترین پیشرفت ها در این عرصه با تاثیرپذیری و تقلید از طبیعت صورت گرفته است. در حال حاضر DNA، پروتئین و آنزیم به عنوان ماشین‌هایی در مقیاس نانو شناخته می‌شوند، محققان تلاش دارند تا از DNA به عنوان میکرو پروانه در ساخت ماشین‌ها استفاده کنند، این رشته‌ها را می‌توان به یکدیگر با دوخت یا تا زدن وصل کرد تا در نهایت اوریگامی DNA ایجاد کرد. اخیراً محققان موفق به ساخت نانوموتوری شده‌اند که می‌تواند با استفاده از پرتو نور کار کند، این نانوموتور از جنس نانوذرات طلا بوده که با استفاده از یک ماده شیمیایی حساس به گرما به هم متصل شده‌اند، این نانو موتور مستحکم بوده و سرعت بسیار بالایی دارد و در عین حال ساختار ساده‌ای دارد. یکی از مشکلات اصلی در تعامل با فناوری‌های بسیار کوچک این است که نیاز به نیروی زیادی در مقیاس نانو وجود دارد. تصور کنید بخواهید در آب شنا کنید به راحتی در آب می‌توانید به حرکت در آیید، اما اگر ابعاد شما کاهش یابد حس خواهید کرد که آب ویسکوزیته بالایی دارد، بنابراین در مقیاس نانو نیاز به نیروی زیادی برای شنا کردن وجود دارد، مورچه‌ای را تصور کنید که بخواهد در آب شنا کند، با الهام از این مثال محققان این دستاورد خود را مورچه یا ANT نامگذاری کردند. این نانو ماشین که از جنس نانوذرات طلا تشکیل شده در دمای اتاق، مواد سازنده آن از هم فاصله داشته و آب می‌تواند در میان آن قرار گیرد، با تابش لیزر و بالا رفتن چند درجه‌ای دما، بخش‌های تشکیل دهنده به هم نزدیک شده و فضای داخلی محدود شده و آب خارج می‌شود، این فرآیند نیروی لازم برای حرکت نانوماشین را تامین می‌کند. عامل کلیدی در توسعه این نانوماشین، استفاده از نور لیزر است، با انتخاب طول موج مناسب و متناسب با اندازه نانوذرات، می‌توان گرم کردن را سریع‌تر انجام داد و سرعت حرکت نانو ماشین را کنترل کرد. از این نانو ماشین می‌توان برای ساخت پمپ روی تراشه‌های میکروسیالی استفاده کرد، در واقع با این نانو ماشین می‌توان ساختارهای میکروسیالی پیچیده‌تر تولید کرد.
DT_1465898527_cd036c4b5e232a5b9f243eeca6f65d8c
تلاش محققان کشور برای توسعه کاربردهای صنعتی لیزر
دستگاه‌های برش لیزری که ما تولید کردیم، برای برش فلزات است و فناوری‌ و روش‎های موجود برای برش فلزات در ضخامت کم با این دستگاه قابل رقابت نیستند. عضو هیات رییسه شرکت پرتو توان پردازش مواد تهران وابسته به مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران رشد کاربردهای صنعتی لیزر و تولید انواع نانو مواد را از زمینه فعالیت‌های این شرکت نام برد و اظهار داشت: با توجه به این که ایران از جمله کشورهای در حال توسعه است، انتظار می‌رود در آینده بازار چند هزار دستگاه لیزر صنعت رونق گیرد. محمدجواد ترکمنی گسترش کاربردهای صنعتی لیزر را از اهداف تحقیقات این موسسه دانست و افزود: در راستای این اهداف بر روی طراحی و ساخت انواع لیزرهای توان پایین تا توان بالا پروژه‌های تحقیقاتی زیادی را به مرحله اجرا درآورده ایم. وی تکنولوژی‌های لیزر را از پیشرفته‌ترین فناوری‌های دنیا دانست و اظهار کرد: به دلیل اعمال تحریم‌ها تکنولوژی‌های مربوط به لیزر را در اختیار کشورهایی چون ایران قرار نمی‌دهند و این امر باعث شده کشورهای صاحب این فناوری سودهای زیادی ببرند. ترکمنی با تاکید بر این که به همین دلیل مرکز علوم و فنون لیزر از یک دهه قبل تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است، ادامه داد: این شرکت بر روی طراحی و ساخت لیزرهای مورد نیاز کشور متمرکز شده است و امروزه جایگاه بالایی در سطوح مختلف توانی لیزر دارد. عضو هیات رییسه شرکت پرتو توان پردازش مواد تهران، تمرکز اصلی فعالیت این شرکت را در حوزه‌های توسعه کاربردهای صنعتی لیزر نظیر جوشکاری، برشکاری، حکاکی و عملیات سطحی لیزری و سنتز انواع نانومواد توسط کندوپاش لیزری و سنجش خواص اپتیکی آنها دانست و ادامه داد: خدمات جوشکاری لیزری (Laser Welding)، انواع فولادهای همنام و غیر همنام تا ضخامت 3 میلی‌متر و فلزات غیر آهنی از جمله خدمات این شرکت است. وی پوشش کاری لیزری (Laser Cladding) و آلیاژ سازی سطوح فلزی توسط لیزر (Laser Surface Alloying)، خدمات مربوط به حکاکی کنده کاری و لیزری (Laser Marking) و برشکاری صنعتی توسط لیزر را از دیگر خدمات این شرکت دانش بنیان نام برد و یادآور شد: دستگاه‌های برش لیزری که ما تولید کردیم، برای برش فلزات است و فناوری‌ و روش‎های موجود برای برش فلزات در ضخامت کم با این دستگاه قابل رقابت نیستند. ترکمنی مهمترین مزیت دستگاه لیزر تولید شده در کشور را خدمات پس از فروش و پشتیبانی آن ذکرکرد و ادامه داد: در صورتی که در نمونه‌‌های وارداتی اشکالاتی ایجاد شود، شرکت سازنده خدمات پشتیبانی ارائه نخواهد داد. وی با اشاره به نیازهای کشور به دستگاه‌های لیزر، اظهار کرد: بر اساس آمارهای غیر رسمی حدود 2 هزار و 500 دستگاه لیزر صنعتی در کشور ترکیه در حال بهره برداری است و از آنجا که ایران در حال توسعه است، پیش بینی می‌شود که در سال‌های آینده با بازاری در حد چند هزار دستگاه‌های لیزر مواجه شویم.
TH_1465907987_54e30260b109f8610b0d20bf0f94bb29
اولین سایت لیزر دانش آموزی خوزستان افتتاح شد
قاسم رضایی راد مدیر پژوهش سرای غدیر آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز در حاشیه افتتاحیه نخستین سایت لیزر دانش آموزی خوزستان در پاسخ به خبرنگاران گفت: پژوهش سرای غدیر آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز از سال ۸۶ کار خود را شروع کرده و دارای امکانات متنوع کارگاهی و آزمایشگاهی است که با کمک آموزش های ارائه شده در این مکان موفقیت های بسیار خوبی را در سطح کشور کسب کردیم. وی افزود: از افتخارات پاییز سال گذشته ما کسب مقام اول در مسابقات کشوری قرارگاه خاتم الانبیاء اصفهان توسط تیم هوافضای پژوهش سرا بود. همچنین در سال تحصیلی ۹۵-۹۴ مقام دوم را در بین ۵۰۰ پژوهش سرای کشور کسب کردیم. مدیر پژوهش سرای غدیر آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز در ارتباط با تعداد دانش آموزان عضو پژوهش سرا گفت: در این مکان آموزش برای مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می شود و جمعا بیش از یک هزار دانش آموز به طور فعال و پیوسته حضور دارند. رضایی راد افزود: آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز بیش از ۷۰ هزار دانش آموز دارد ولی یک هزار عضو پژوهش سرا هم گلچین هستند و هم اینکه توانایی ارائه خدمات به نفرات بیشتر را در فضای موجود نداریم چون با تمام ظرفیت کار می کنیم. وی با بیان این که رشته های فیزیک، شیمی، هوافضا، رباتیک، نجوم، زیست شناسی و به تازگی لیزر و نویسندگی از جمله رشته های موجود در پژوهش سرای غدیر است، افزود: امروزه علوم نوین بازارکار خوبی در سطح جهان پیدا کرده و لیزر هم از آن جمله کارهایی است که در زمینه های مختلف از جمله پزشکی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. رضایی راد عنوان کرد: از زمان دانش آموزی اقدام به ارائه آموزش لیزر کردیم و بیش از ۵۰۰ میلیون ریال برای افتتاح این سایت هزینه شده که از محل اعتبارات کمک های مردمی بوده است. وی یادآور شد: دانش آموزان برای عضویت در پژوهش سرا باید از سال سوم یا چهارم ابتدایی آزمون ورودی بدهند و بعد از پذیرفته شدن در مصاحبه، چهار سال دروس آزمایشگاهی و کارگاه های آموزشی مختلفی را می گذرانند تا به جایی می رسند که علوم نوین مانند لیزر را به آنها آموزش بدهیم. مدیر پژوهش سرای غدیر آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ دانش آموز از دوره متوسطه به ترم ۹ رسیده اند، اضافه کرد: این دانش آموزان ترم ۹ پژوهش سرا را گذرانده اند و به حدی از توانمندی رسیدند که امکانات ساده و آموزشگاهی جوابگوی آنها نیست و باید به سطح فناوری های نوین دست پیدا کنند. رضایی راد تأکید کرد: به صورت نرم افزاری و سخت افزاری کاملا از دانش آموزان عضو حمایت می کنیم و از هیچ کمک و راهنمایی برای آنها دریغ نمیکنیم. در حقیقت هم در هزینه ها و هم در آموزش ها با دانش آموزان عضو همکاری داریم. وی در پایان گفت: چشم انداز اصلی فعالیت های پژوهش سرا، پرورش دانش آموزان کارآفرین است و دانش آموزان عضو قطعا در آینده به جای جویا شغل بودن، خود اشتغال‌زا خواهند بود.