جوانسازی با دستگاه لیزر IPL

 جوانسازی با دستگاه لیزر IPL

جوانسازی با  دستگاه لیزر IPL – استفاده از نور شدید – نوعی درمان است که بیشتر در موارد زیر استفاده می شود:

روشن کننده و از بین برنده ی “لکه های ناشی ار نور”, “لکه های ناشی از پیری” و کک و مک های روی صورت, گردن , دست ها و سایر نقاط بدن. روشن کردن و از بین بردن قرمزی, واریس, رگ های خونی متورم و رگ های پاره شده در صورت, گردن و سینه. برای کنترل گرگرفتگی.  اثر کمتری روی بهبود بافت پوست با تحریک کلاژن داشته و اندازه ی منافذ را با کم کردن میزان چربی بهبود می بخشد.

جوان سازی در صورتی که به درستی انجام شود, همیشه از سه تا پنج دوره ی درمانی تشکیل می شود, که معمولا هر سه تا شش هفته یکبار صورت می گیرد. فایده ی جوانسازی با حداقل ریسک و درد اندکی همراه است. بعضی از کلینیک ها به IPL، لیزرفوتوجاونیشن , Photofacial یا Fotofacial می گویند.

دستگاه لیزر IPL انواع امواج نوری را از خود ساطع می کند که بعد تنظیم شده و به سمت هموگلوبین ( سلول های قرمز در رگ های خونی) و یا ملانین ( رنگ دانه های قهوه ای در لک و کک و مک ) هدف گیری می شوند. اشعه ی نور از پوست عبور کرده و با هموگلوبین و یا ملانین جذب می شود و باعث آسیب به دیواره ی رگ ها و یا رنگدانه های ملانین می شود. این رگ های کوچک و رنگ دانه های ملانین توسط بدن جذب شده و باعث کم رنگ تر شدن آن ها می شوند.

مدت زمان تاثیر درمان جوانسازی با لیزر IPL

بیشتر مردم ۳-۵ ماه نیاز دارند که شامل دوره ی ۳-۵ درمانی در طول یک ماه است. می توانید تاثیر بهبود این درمان ها را ببینید, اما معمولا درمان در افراد مختلف متفاوت است. هرچه آسیب ناشی ار آفتاب و قرمزی بیشتر باشد, احتمال اینکه بخواهید ۵ دوره ی درمانی را کامل کنید بیشتر است. در بعضی از موارد قرمزی مفرط و یا لکه های قهوه ای بیش از ۵ دوره درمان نیاز است. مگر اینکه به مرور زمان آثار روشن تر شدن را ببینید.

آیا لیزر های IPL  آسیب می رسانند ؟

ممکن است در حین انجام درمان درد اندکی وجود داشته باشد, اما اکثر بیماران از بین بردن رگ های عروقی مسدود شده و یا لکه های پیری و خطوط چهره را به آسانی تحمل می کنند. معمولا اولین درمان “دردناک ترین” است. وقتی که پوست شما شروع به روشن شدن می کند, درمان آسان تر می شود. درمان بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد که بستگی به اندازه ی ناحیه ی تحت درمان دارد.

درمان با لیزر فوتوفیشال یا لیزر  IPL چگونه است؟

زمانی که به مرکز لیزر مراجعه می کنید, به اتاق لیزر راهنمایی می شوید. پزشک شما عینک مخصوصی روی چشم شما می زند تا از چشم های شما محافظت کند.یک ژل خنک کننده نیز روی محل مورد درمان قرار می گیرد. یک دستگاه با روکش شیشه ای کوچک روی پوست شما قرار می گیرد که اشعه ی لیزر را ساطع می کند. ممکن است سوزش خفیفی را احساس کنید درست شبیه ضربه ی کش پلاستیکی.

در پایان درمان, پرستار ژل را شسته و با حوله ی تمیز محل را تمیز می کند و نرم کننده ی پوستی همراه کرم ضد آفتاب روی پوستتان می مالد. بسیاری از مراکز به شما اجازه می دهند تا بلافاصله بعد از درمان کرم پودر و یا کانسلر استفاده کنید.

بعد ازدرمان با لیزر IPL بهبود چه مدت طول خواهد کشید؟

برای رگ ها, پوست به مدت دو تا پنج روز قرمز تر می شود. بلافاصله بعد از درمان می توانید آرایش کنید, مواد آرایشی را به آرامی استفاده کرده و آن را پاک کنید. به ندرت آثار کبود دیده می شود که بعد از ۱-۲ هفته از بین خواهد رفت.

برای کک و لکه, معمولا لکه ها تا ۳-۷ روز تیره تر دیده می شوند. ممکن است پوست , پوسته پوسته شود که تا ده روز هم ادامه پیدا می کند. صدمات کم کم طی یک ماه از بین خواهند رفت. به یاد داشته باشید که به طور میانگین ۳-۵ دوره ی درمانی برای از بین بردن لکه های ناشی از پیری لازم است.

هزینه ی جوانسازی با لیزر IPL چقدر است؟

درمان عادی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار هزینه برمی دارد که بستگی به مکان زندگی و پزشک شما دارد.بنابراین ۳-۵ دوره ی درمانی معمولا ۱۰۰۰۰تا۲۵۰۰۰ $ هزینه برمیدارد. درمان دست حدود۲۵۰$ هزینه بر میدارد.

نسبت به هزینه های پایین مشکوک شوید. این قیمت پایین بی دلیل نیست. بسیاری از IPL هایی که به سالن ها فروخته می شوند از IPL های مطب های پزشکان ارزان تر هستند. درمان ممکن است کم هزینه تر باشد اما در لیزر مورد استفاده و یا تخصص پرسنل کاربر لیزر مانند هم نیستند.

دستگاه لیزر IPL  ممکن است سوختگی شدید ایجاد کند.نسبت به سالن های آرایش که هیچ پزشکی در آن ها نیست و تکنیسین ها با دستگاه لیزر کار می کنند بسیار محتاط باشید . به یاد داشته باشید که تکنیسین یعنی کسی که هیچ مدرک پزشکی ندارد.

چه کسی باید درمان با لیزر IPL  را انجام دهد؟

پزشک, PA-C ( دستیار پزشک دارای گواهینامه). ARNPs, RNs, Mas. در بعضی ایالات , گواهینامه های زیباشناسی نیز می توانند با دستگاه های لیزر کار کنند. همه ی آن ها باید در درمان لیزر متجرب باشند.

نتایج درمان جوانسازی با دستگاه لیزر IPL

بعد از اولین درمان, انتظار سرخی, تیره تر شدن لکه ها و حساسیت به نور را داشته باشید. علائم بعد از چند ساعت تا یک هفته از بین می روند. می توانید بلافاصله از آرایش استفاده کنید. بعد از درمان پوست شما نرم تر شده و تناژ رنگ یکنواخت تری خواهد داشت. کاهش عمومی در قرمزی کلی, لکه های پیری و خطوط بعد از هر بار درمان به وضوح بیشتری دیده می شوند.

بستگی به میزان مواجهه ی پوست شما با خورشید بلافاصله بعد از درمان دارد. اگر به مدت طولانی در آفتاب هستید و از ضد آفتاب هم استفاده نمی کنید, مشکل قبلی تان, چه قرمزی و چه لکه های قهوه ای برخواهند گشت. اما اگر مراقبت کامل از پوست داشته باشید و دور از آفتاب بمانید, پوست شما روند بهبود خود رابا ادامه ی سالانه ی درمان ادامه خواهد داد. اگر می خواهد رشد کلاژن را حفظ کنید, می توانیم درمان هر ۶-۱۲ ماه را به شما پیشنهاد کنیم.سایر شرایط نیز موجود هستند, اگر پوست خیلی قرمزی دارید یک یا دو بار در سال نیز ممکن است کفایت کند.

درمان  با دستگاه لیزر IPL  چگونه کلاژن را افزایش می دهد؟

نور از لایه های خارجی پوست (اپیدرم) عبور می کند و اندکی سلول های لایه های عمیق تر پوست (درمیس) را گرم می کند.این سلول ها که فیبروبلاست نام دارند شروع به تولید کلاژن بیشتر کرده که باعث بهبود بافت و چروک ها می شود.

قبل از درمان جوانسازی با لیزر IPL  چه کارهایی باید انجام داد؟

مرکز لیزر به شما دستورالعمل های لازم را قبل از شروع درمان خواهد داد اما این نکات نیز ضروری است:

برای ۲-۴ هفته از برنزه کننده ها و آفتاب شدید خودداری کنید.

ممکن است از شما بخواهند که استفاده از مینوسایلکلین, تتراسایکلین , دکسی سایکلین, رتین رنووا را چندروز قبل از درمان متوقف کنید.

ممکن است از شما بخواهند که از آسپیرین, ایپوبروفن, آلبو یک هفته قبل از درمان استفاده نکنید مگر اینکه برای جلوگیری از کبودی تجویز شده باشند.

هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. کلاه و عینک نیز برای محافظت از خورشید مفید هستند.

چه کسانی نباید از  درمان با لیزر IPL  استفاده کنند؟

در زمان بارداری از لیزر استفاده نکنید چون هنوز آزمایشات روی آن انجام نشده است.

 اثرات جانبی استفاده از لیزر IPL

اثرات جانبی اصولا ورم موقتی, قرمزی و بیشتر شدن لکه های قهوه ای, پوسته شدن, کبودی و یا تاول های کوچک ( مانند تاول ناشی از آفتاب سوختگی) هستند. این ها اثرات جانبی هستند که مرکز درمانی آن ها را در رضایتنامه به شما اعلام خواهند کرد.

دستگاه لیزر IPL

“ جوانسازی با دستگاه لیزر IPL”

دستگاه لیزر IPL